כיצד נולד "נתפסו על חם," והאם הפעילות שלהם חוקית?

 

בסוף 2014 אבי דוביצקי חזר לארה”ב, ארץ לידתו, לאחר 26 שנים בארץ. “נמאס לי”, הוא אומר, “זאת הייתה מעמסה נפשית מטורפת. אתה לא נלחם רק נגד העבריינים, אלא גם נגד המערכת. במשטרה לא עונים לטלפון שמתקשרים, ואני זה שדרבן אותם לעשות מבצעי לכידה, זה שגרם לכולם להתחיל להתעורר. היום בישראל יש מצב מטורף שבו פדופילים מורשעים יכולים לשנות את שמם, להתחתן עם מישהי ולאנוס את הילדים שלה. חברי כנסת הבטיחו לי הבטחות ולא עושים כלום, אני רואה אנשים שהתכתבתי איתם ונתפסו חוזרים לאותו צ’ט וממשיכים להתכתב עם ילדים”​

נתפסו על חם נולד בזכות א' תלמיד תיכון. "לפני שנה הייתי נכנס מדי פעם לצ'ט שבו מכירים אנשים מכל העולם", הוא מספר, "פעם אחת פנה אליי מישהו מישראל. בהתחלה סתם דיברנו, אבל אז הוא פתח מצלמה ושאל אם אני חרמן ובא לי להתפשט. הייתי בדיוק עם חברים בסקייפ, שראו את זה ואמרו לי 'בוא נזרום, יהיה מצחיק'. לא התפשטתי אבל המשכתי לדבר איתו. הוא ידע בן כמה אני והמשיך לשאול אם אני חרמן ורוצה להיפגש".

למה המשכת לדבר איתו?
"בהתחלה זה היה מעניין ואפילו מצחיק לראות שיש בן אדם כזה, אבל אז חשבתי שאני בטח לא הראשון שהוא מדבר איתו ככה". א' שמר את השיחות וצילומי מסך מסקייפ, וחודש לאחר מכן אזר אומץ והתקשר למשטרה. "אחרי 20 דקות הגיעו אליי הביתה שני שוטרים. אמא שלי חטפה הלם".

ההורים שלך לא ידעו כלום?
"סיפרתי להם מה עשיתי רק אחרי שהשוטרים הלכו. הם לא הבינו ושאלו אם אני הומו".

מה קרה אחרי שהמשטרה הגיעה?

"הם אמרו לי לבוא להגיש תלונה. כשהגעתי לתחנה סיפרתי להם שתכננתי להיפגש עם האיש ההוא ולהזמין שוטרים כשהוא יגיע, אבל הם אמרו לי לא לעשות את זה ושהם יטפלו בו לבד. אחר כך הבנתי שהשוטרים הגיעו אליו הביתה, והעונש שהוא קיבל היה צו הרחקה ל-30 יום ממני. כאילו, זה בסדר שהוא יהיה בקשר עם ילדים אחרים, רק לא איתי".
חודש לאחר מכן נתקל א' בפוסט של אבי דוביצקי. "כתבתי לו בפרטי שאני רוצה לעזור, הוא הסביר לי איך לדבר עם הפדופילים, ואחר כך התחלתי להתנדב במסגרת הדף. אני נכנס לאחד הצ'טים ומחכה שמישהו יפנה אליי. כשזה קורה אני אומר לו שאני בן 11. אם הוא אומר שהוא חרמן ורוצה להיפגש, אנחנו עוברים לווטסאפ או לסקייפ. היו לי כבר כמה תפיסות".
אבי דוביצקי - תפיסה הראשונה של נתפסו על חם
אבי דוביצקי - תפיסה הראשונה של נתפסו על חם

כיצד השיטה פועלת: האנשים מאחורי עמוד הפייסבוק "נתפסו על חם" מתחזים לילדים, קובעים פגישות עם פדופילים, מזמינים את המשטרה ומצלמים הכל לעשרות אלפי העוקבים שלהם. הם כבר תפסו עשרות חשודים, אבל חוששים מנקמה, מרגישים שהמשטרה רואה בהם מטרד, ובעיקר חיים בתחושה שכל אחד עלול להתגלות כמפלצת.
"אני לא עושה דברים כאלה, כולה רציתי להכיר את הילד", אומר למצלמה גבר צעיר, "לדבר עם ילד זו לא עבירה על החוק". הצלמת מציגה לו תמונות עירום ששלח לילד בן ה-13 בווטסאפ, לצד התכתבויות שבהן סיפר לו איך הוא מתכנן לשכב איתו. "אתה מושך אותי, תכין את כל הפנטזיות שלך, עד שההורים שלך יחזרו אפשר להתנשק ולהתחרמן", נכתב בהן. "זה מביך שאתם עושים את זה", אומר הבחור ומצביע על הטלפון שמסריט אותו. "זה מביך?", שואלת אותו מישהי, "ומה שאתה רצית לעשות לילד לא מביך?".

הילד הזה לא באמת קיים. מאחורי הצ’טים ושיחות הווטסאפ שהחשוד בפדופיליה ניהל איתו עומד אחד מאנשי “נתפסו על חם” – קבוצה של כ-20 מתנדבים שהתאגדו כדי ללכוד פדופילים שפועלים ברשת. המתנדבים מתחזים לילדים בצ’טים, אורבים לחשודים שפותחים איתם בשיחה ומציעים להיפגש, וכשהם מגיעים לנקודת המפגש – מקיפים אותם, לא נותנים להם לברוח, חוקרים אותם עד הגעת המשטרה, ומעלים את התיעוד המלא.

יותר מ-150 אלף איש עוקבים אחרי הדף הזה, שנפתח לפני חמש שנים. צפייה בסרטונים שהוא מעלה היא חוויה לא נעימה, אם להתבטא בעדינות: עד היום קרוב ל-30 אנשים הגיעו למפגשים המצולמים, מתוך מחשבה שמחכה להם ילד לבד בבית. פניהם אמנם מטושטשות, אבל אפשר להבחין שהם נראים נורמטיביים. קצין, טבח, מורה לריקוד, מתנדב בזק”א, מאמן קבוצת כדורגל ילדים – כל האנשים האלה קמים בוקר אחד ונוסעים לשכב עם ילד בן 11 או 13. חלקם נסעו שעות באוטובוס כדי להגיע למפגש, חלקם באים אליו כשהם מצוידים בחומר סיכה. כולם מתעקשים שהם “רק רצו לשוחח עם הילד” ושהם בחיים לא היו פוגעים בו. המשפט “אני לא עושה דברים כאלה” חוזר שוב ושוב.

קחו לדוגמה את המקרה של הבחור בן ה-23 שנתפס ליד ירושלים, כשהגיע למפגש מיני עם בן 14. למתנדבים שחקרו אותו סיפר שהוא עובד בצוות בידור במלון באילת. “יש שם הרבה ילדים, זה מסוכן”, העיר המתנדב, והחשוד עונה “בסדר, אני לא פדופיל”. “אתה לא פדופיל?”, שואל אותו המתנדב ההמום, “אתה בא לשכב עם ילד בן 14, ואתה באמת מאמין שאתה לא פדופיל?”

האבא שאמר “ילדים זאת הסטייה שלי”

לא קשה להבין איך הפך “נתפסו על חם” לאחד מעמודי הפייסבוק הפופולריים בישראל בחודשים האחרונים, שהסרטונים בו – אף שפניהם של המתנדבים והחשודים מטושטשות – מגיעים לעשרות אלפי צפיות. לא קשה גם להבין מה מניע הורים לילדים, וגם סתם אנשים מהשורה, לקחת את החוק לידיים וללכוד פדופילים ברשת. אף על פי שהמשטרה פועלת בתחום,

“נתפסו על חם” היא ההתארגנות הנרחבת הראשונה לתפיסת פדופילים אקטיבית ברשת. חבריה שוכנים בחדרי צ’ט של אתרים כמו “טוטאל צ’ט” ותפוז, שבניגוד למה שנהוג אולי לחשוב פופולריים גם ב-2017, מגיעים למפגשים בקבוצות ומנהלים חקירות כמו-משטרתיות. מעין משטרת פדופילים אלטרנטיבית.

הראיון להקמת העמוד הגיע מ תלמיד תיכון שפנה ל אבי דוביצקי, שזכה לכינוי “צייד הפדופילים”. דוביצקי, היה במשך שנים מופע של איש אחד. הוא היה מתחזה לקטין או קטינה בחדרי צ’ט, קובע פגישות עם מי ששוחחו איתם – ושם היה מחכה להם ניידת, כשדוביצקי עומד מהצד ומצלם הכל. בסיבוב הקודם הפרויקט הזה הסתיים כאשר אבי דוביצקי ירד מהארץ בסוף שנת 2014. כיום אבי מנהל הצוותים ממיאמי פלורידה בארה”ב.

אבי דוביצקי אומר ‘לא יכול להיות שכל העבודה שעשיתי תרד לטמיון’. יש לי מתנדבים עכשיו, אני לא צריך לעשות את זה לבד, אני לא צריך לתת עדויות. אנחנו היחידים שעושים דבר כזה, חוץ מהמתנדבים וממני אף אחד לא מוכן להסתכן. כולם מפחדים מתביעות, מנקמות”.

מה שעדיין מפתיע את דוביצקי, גם אחרי לא מעט שנים כ”צייד פדופילים”, הוא שרבים מהאנשים שהוא תופס לא חושבים שהם עשו משהו לא בסדר. “הם חיים בהכחשה, כמו אלכוהוליסטים”, הוא משוכנע, “חלקם בעלי משפחות, לא היית מנחשת עליהם דברים כאלה בחיים. יש גם את אלה שמבינים שהם עושים משהו לא מוסרי ולא חוקי, וזה לא עוצר אותם. תפסתי פעם מישהו מנסה להיפגש עם ילד בן 14, והוא סיפר שכבר נפגש עם הרבה ילדים. הוא אמר ‘זאת הסטייה שלי’. שאלתי איך הוא ירגיש אם מישהו ייפגש עם אחד מהילדים שלו עצמו, והוא ענה ‘שאלה טובה'”.

אבי דוביצקי, אדם פרטי ואזרח מן השורה, קיבל עליו בהתנדבות את תפקיד המלחמה בעברייני מין ברשת. הוא מתחזה לילדה בת 12 וממתין בחדרי הצ’ט. הוא מקבל הזמנות ושיחות מגברים. כמה מהגברים מבצעים עבירות מין עם ה”קטינה”. דוביצקי מגיש תלונה במשטרת ישראל בגין כל עבירה לכאורה שתועדה על ידו. ביחס לאחדים מן המקרים פתחה המשטרה בחקירה. לאורך כמה חודשים הוגשו מאות תלונות מסוג זה במשטרה, נפתחו חקירות ונעצרו חשודים. מאמר זה עוסק בשאלות האם התנהלות כזאת היא חוקית והאם לנאשמים בפרשיות אלו עומדת טענת הגנה כלשהי כלפי שיטת פעולה זו. כתבה זו פורסמה בכתב העט של פרקליטות המדינה 

אבי דוביצקי
אבי דוביצקי- תא מעצר בתחנת רמת גן
אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - הפרקליטות קובעת הכל חוקי
אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - הפרקליטות קובעת הכל חוקי
אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - הפרקליטות קובעת הכל חוקי
אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - הפרקליטות קובעת הכל חוקי
אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - תיעוד מעצר של חשוד שבא לפגוש ילד
אבי דוביצקי מתעד מעצר של חשוד
אבי דוביצקי מתעד מעצר של חשוד שבא לפגוש קטין

תמונה שווה אלף מילים: תמונות מהשטח

אבי דוביצקי
אבי דוביצקי - חשוד שפתאום מתביש במעשיו